Ważne, żeby nie mieć kompleksów

14.12.2023

Łukasz Kamil Adamczyk jest aż potrójnym laureatem Programu Kariera. W latach 2012-2014 ubiegał się o staże w działach HR, rozwijając konsekwentnie swoje zainteresowania w tym temacie. Dziś jest policjantem i pracuje w Wydziale Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji. Doświadczenia zebrane w trakcie Programu Kariera pomagają mu do dziś w codziennych obowiązkach.

Łukasz Kamil Adamczyk Program Kariera

Jak dowiedział się Pan o Programie Kariera? 

Pochodzę z małej miejscowości położonej w okolicach Radomia. Po zakończeniu studiów na Politechnice Radomskiej na kierunku Ekonomia, zacząłem stawiać swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Mój region w ówczesnym czasie charakteryzował się wysokim współczynnikiem bezrobocia. Zacząłem szukać perspektywy, aby zdobyć doświadczenie i wówczas natknąłem się na konkurs Program Kariera organizowany przez Polską Radę Biznesu. 

Aplikował Pan na praktyki w zespole HR. Czy to związane było z edukacją lub zainteresowaniami?

Podczas studiów interesowałem się tematyką związaną z HR. Na stronie Programu znalazłem case study w tym obszarze, które rozwiązałem. Jak się w późniejszym czasie okazało, moje kreatywne podejście do zadania przełożyło się na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w firmie COM 40. Rozmowa przebiegła pozytywnie i w lipcu 2012 roku rozpocząłem przygodę w wydziale HR firmy COM 40, co wiązało się z moją przeprowadzką do Kalisza. 

Czy utkwiło coś szczególnego w pamięci ze stażu? Jakiś ważny moment? 

Podczas odbywania stażu brałem udział w wielu projektach rekrutacyjnych i szkoleniowych. Mogłem zapoznać się z filozofią Kaizen, która funkcjonowała w organizacji i pozwalała jej się stale rozwijać. Po zakończonym stażu założyłem własną działalność gospodarczą. W międzyczasie wziąłem jeszcze udział dwukrotnie w konkursie Program Kariera…

No właśnie. Udało się aż trzykrotnie dostać do programu stażowego! 

Rzeczywiście, zostałem laureatem w latach 2012 i 2013 w firmie COM 40 oraz w 2014 r. w ADAMED. Dzięki tym stażom dalej mogłem rozwijać swoje doświadczenie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (ZZL). W firmie ADAMED brałem udział m. in. w rekrutacjach kadry kierowniczej średniego szczebla. Byłem współodpowiedzialny za szkolenia dedykowane dla przedstawicieli farmaceutycznych. 

Na każdym z odbywanych staży byłem traktowany jak pełnowartościowy pracownik: powierzano mi obowiązki, które wymagały skrupulatności, terminowości, analitycznego sposobu myślenia oraz kreatywności. Wartością dodaną do staży była możliwość poznania członków Polskiej Rady Biznesu. 

Czy wykonuje Pan obecnie zawód, gdzie zainteresowania dotyczące tematyką HR przydają się?

Moja ścieżka zawodowa rozwinęła się nietypowo jak na laureata konkursu – zostałem policjantem. Od najmłodszych lat starałem się pomagać innym, a dzięki służbie w tej formacji mogę robić to na co dzień. Swoją służbę rozpocząłem od Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji (KMP) w Radomiu, następnie trafiłem do Sztabu Policji KMP w Radomiu. Aktualnie służę w Wydziale Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Mam nadzieję, że moje doświadczenie związane z HR, zdobyte w największych firm w Polsce dzięki Programowi Kariera, zostanie wykorzystane i pomoże usprawnić procesy związane z ZZL w Policji.

Jakieś rady dla przyszłych uczestników Programu Kariera?    

Wszystkim studentom i absolwentom polecam udział w Programie Kariera, bez względu na to skąd pochodzą. Ważne, żeby nie mieć kompleksów i dopasować staż do swoich zainteresowań, tak aby stał się on przygodą, która może odmienić Wasze życie zawodowe.