Staż dodał mi odwagi do działania

08.07.2024

Agata Ziemlińska w ramach jubileuszowej 20. edycji Programu Kariera odbyła staż w firmie Urtica we Wrocławiu. Opowiada o swoich doświadczeniach ze stażu, radzi przyszłym uczestnikom, jak przygotować aplikację oraz zdradza, jak w karierze pomaga odwaga. 

Co cię skłoniło do tego, aby aplikować do Programu Kariera?

Bardzo chciałam dostać się na staż ze względu na długie studenckie wakacje oraz chęć zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Przeglądając oferty na różnych portalach, znalazłam stronę internetową Programu Karieru, na której umieszczone były ogłoszenia o stażu we Wrocławiu. Tutaj mieszkam i studiuję. Zaciekawiła mnie w szczególności oferta stażu w firmie Urtica w Dziale Przetargów. 

Skąd zainteresowanie takim stażem? 

Nie była to przypadkowa decyzja. Interesuję się zamówieniami publicznymi, a aktualnie   piszę pracę magisterską na temat środków ochrony prawnej w prawie zamówień publicznych. 

Rekrutacja na staż do firmy Urtica okazała się dla ciebie szczęśliwa. 

Rzeczywiście, wszystko zaczęło się od bardzo przyjemnej rozmowie rekrutacyjnej. Rozmawiałyśmy nie tylko o kwestiach związanych ze stażem i tym, jak wygląda staż, ale również poruszyłyśmy tematy bardziej codzienne, jak czytanie książek. Cały stres związany z rozmową od razu mnie opuścił. Jeszcze tego samego dnia dostałam informację o przyjęciu na staż.

I jak wyglądał ten pierwszy dzień stażu? 

Pierwszego dnia zajmowaliśmy się podpisaniem wymaganych dokumentów, odbyciem niezbędnych szkoleń oraz zapoznaniem ze strukturą  przedsiębiorstwa. Każdy ze stażystów   otrzymał zestaw powitalny, zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich działach celem zapoznania się oraz zobaczenia, gdzie i co się znajduje. Następnie każdy z nas poszedł do działu, w którym miał odbywać staż. 

A jak wspominasz sam  staż? Co dało ci to doświadczenie? 

Nauczyłam się bardzo wiele, a także poznałam ciekawe osoby – zarówno pozostałych stażystów, jak i pracowników. Zrozumiałam na czym polega praca w zespole zajmującym się przetargami. Nauczyłam się pracy z dokumentami przetargowymi, sprawdzałam ich poprawność, uzupełniałam braki, wyjaśniałam błędy. Dowiedziałam się jak wygląda proces przygotowania oferty przetargowej i jej wysyłki. 

Ale co najważniejsze, dzięki odbyciu stażu odważyłam się do podjęcia działalności w Kole Naukowym oraz Samorządzie Studentów. Mogę stwierdzić, że staż dodał mi odwagi do działania!

Gratulujemy. A co jeszcze  zapamiętałaś ze stażu? 

Na pewno wyjazd do siedziby Pelionu i poznanie prezesa Jacka Szwajcowskiego,   który opowiedział nam o początkach swojej kariery i decyzjach, jakie musiał podejmować, zważając na okres, w którym one przypadły. 

Drugim wspomnieniem są historie i anegdoty, opowiedziane przez koleżanki z działu, o ich początkach drogi zawodowej i trudnościach, jakie musiały pokonać, żeby być w tym miejscu. 

Zainspirowało mnie to do tego, żeby podejmować działania, i decyzje, nawet jeżeli ich się obawiam.

Czyli warto inwestować swój wolny czas w praktyki zawodowe?   

Zdecydowanie, staż pomaga w budowaniu kariery. Myślę, że przyszli pracodawcy przychylniej rozpatrują CV, w których widnieje informacja o odbytych stażach. Jest to dla nich informacja, że dany kandydat ma już pewne doświadczenie zawodowe i kompetencje, rozwija siebie, a także nie boi się podejmować działania. Dla studenta jest to możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej na studiach. Oraz szansa, żeby czasami zdać sobie sprawę, że posiadana wiedza nie zawsze wystarcza. Podjęcie pracy, w tym stażu, tworzy przestrzeń na jej uzupełnienie. Poza tym, jest to również okazja do rozwinięcia posiadanych umiejętności, a także zdobycia nowych. Myślę, że staż jest też okazją do znalezienia lub zrewidowania swojej drogi zawodowej. 

Podsumowując, staż jest formą na poznanie siebie, swojej wiedzy, umiejętności i drogi w   przyszłej   karierze   zawodowej, a co za tym idzie warto inwestować wolny czas w praktyki/staże, bo jest to inwestycja w siebie.

Rada dla przyszłych osób aplikujących na staże w ramach Programu Kariera? 

Zachęcam wszystkie osoby, chcące aplikować na staż do odwagi i wysłania swojego CV. Nawet jeżeli pojawia się myśl, że sobie nie poradzisz, to i tak wyślij dokument. Nic nie stracisz, a możesz naprawdę mnóstwo zyskać. Warto wcześniej poczytać o wskazówkach   dotyczących przygotowania CV, bo dobre CV jest zawsze atrakcyjniejsze dla przyszłego pracodawcy.