Najpierw staż, potem awans

24.01.2024

Kamil Ginter wziął udział w 18. edycji Programu Kariera w 2021 r., odbywając staż w Dziale Sprzedaży Eksportowej grupy Amica. Po zakończeniu stażu dostał propozycję pozostania w firmie na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Biznesu Międzynarodowego. Kilka miesięcy później przyszedł awans.

Zdjęcie Kamila Gintera, absolwenta Programu Kariera

Jak potoczyła się Twoja kariera zawodowa. Czym się obecnie zajmujesz?

Moja kariera zawodowa zaczęła się od półrocznego stażu w grupie Amica, podczas którego miałem okazję pomagać w koordynacji funkcjonowania spółki córki, działającej w ramach grupy Amica, oraz uczestniczyć w pracach związanych z projektem dedykowanym dla jednej z globalnych marek z portfolio grupy Amica.  Po zakończeniu stażu pracodawca był zadowolony z mojej pracy, co zaowocowało nową umową i propozycją objęcia stanowiska Młodszego Specjalisty ds. Biznesu Międzynarodowego. Na tym stanowisku nadal współpracowałem ze spółką córką i otrzymałem dodatkowe obowiązki. Obejmowały one między innymi prace związane z zarządzaniem portfolio produktowym, regularne przeprowadzanie analiz rynkowych, monitorowanie konkurencji czy działania związane z szeroko rozumianym marketingiem oraz wsparciem przy tworzeniu strony internetowej marki. Otrzymałem także możliwość współpracy z klientami bezpośrednimi, zlokalizowanymi w krajach skandynawskich i krajach Europy Zachodniej. Najważniejszym moim zadaniem była oczywiście sprzedaż, ale również rozwój nowych kategorii produktowych, czy wsparcie przy działaniach związanych z targami i eventami.

Mniej więcej co czwarta stażystka lub stażysta biorący udział w Programie Kariera kontynuuje współpracę z firmą po zakończeniu stażu.

Tak, ale w moim wypadku to nie wszystko. Po siedmiu kolejnych miesiącach, w lipcu 2022 roku otrzymałem awans, tym razem na stanowisko Specjalisty ds. Biznesu Międzynarodowego, na którym mam przyjemność obecnie pracować. W efekcie zwiększył się zakres moich codziennych obowiązków. Jestem obecnie odpowiedzialny również za negocjacje handlowe z klientami, prognozowanie sprzedaży czy zarządzanie cennikami.

Z jakimi wyzwaniami zawodowymi się mierzysz?

Moim zdaniem największym wyzwaniem w mojej pracy są uwarunkowania kulturowe. W każdym z krajów, z którymi współpracuję, biznes prowadzi się inaczej, obowiązują różne normy, zasady czy zwyczaje. Przykładem może być podejście do terminowości czy punktualności, które jest inaczej rozumiane w krajach południowych niż chociażby w skandynawskich. Natomiast podejście krajów skandynawskich do regulacji środowiskowych może być inspiracją dla wielu innych państw europejskich. Do sporych wyzwań zawodowych zaliczyłbym również presję na wynik sprzedażowy oraz presję czasu.

Ale mimo to się nie zniechęciłeś?

Nie, wręcz przeciwnie! W perspektywie kilku lat chciałbym nadal zajmować się sprzedażą eksportową, ale z większym zakresem odpowiedzialności i obowiązków. Jako minimum stawiam sobie za cel awans na stanowisko Menedżera ds. Biznesu Międzynarodowego w ciągu kilku najbliższych lat. Poza tym chciałbym ukończyć kursy, które pozwoliłyby mi podnieść moje kwalifikacje i efektywniej wykorzystywać program Microsoft Excel w codziennej pracy, a także kontynuować naukę języków obcych – francuskiego i hiszpańskiego. Natomiast celem długoterminowym jest ukończenie szkoły MBA, jeszcze nie sprecyzowałem, gdzie i który program.

Czy Program Kariera pomógł Ci w karierze zawodowej?

Program Kariera stanowił dla mnie trampolinę do rozwoju mojej kariery zawodowej i bardzo mi pomaga w osiąganiu kolejnych małych celów aż do dzisiaj. Oceniam go zdecydowanie pozytywnie – od samego sposobu rekrutacji, poprzez transparentne informowanie o zarobkach na danym stanowisku u danego pracodawcy, kończąc na pracy samej w sobie.

Pod tym względem wiele zależy od pracodawcy. W Programie Kariera uczulamy firmy, które w nim uczestniczą, żeby stażystki i stażyści mieli przemyślany programu stażu.

Tak, i to się udaje, czego jestem najlepszym przykładem. Ogromną zaletą mojego stażu było to, że przełożona zadbała o onboarding z prawdziwego zdarzenia – nie byłem nigdy zostawiony sam sobie, zawsze miałem co robić i nie było czasu się nudzić. Podczas stażu w Grupie Amica zdobyłem przydatne umiejętności, dzięki którym nauczyłem się pracować w środowisku międzynarodowym, miałem możliwość regularnie używać języków obcych, przekonałem się jak ważne są dobre relacje w biznesie. Miałem także okazję uczyć się sprzedaży i zarządzania portfolio produktowym od osób z wieloletnim doświadczeniem.

Największym zaskoczeniem w ramach mojego stażu na pewno było odkrycie jak skomplikowana jest produkcja wyrobów AGD – liczba procesów i ich złożoność naprawdę robią wrażenie.

Jak zachęciłbyś innych do udziału w kolejnych edycjach Programu Kariera?

Z czystym sumieniem polecam staże w ramach Programu Kariera. Mój przykład pokazuje, że mogą być one świetnym startem do profesjonalnej kariery zawodowej.

Jakie dobre rady miałbyś dla osób, które zastanawiają się, czy wziąć udział w stażu?

Według mnie warto aplikować na staże już w trakcie studiów – nawet gdy staż dobiegnie końca i umowa nie zostanie przedłużona, można się wiele nauczyć i być bogatszym o wartościowe doświadczenie zawodowe. Jak więc na to nie patrzeć, jest to świetny start kariery zawodowej i bodziec do rozwoju osobistego. Wybór stażu niewątpliwie odciska piętno na dalszej karierze, ale na pewno nie powoduje konieczności pracy przez całe życie w jednej branży wybranej na samym początku.

Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj o początkach Kamila na stażu w grupie Amica >>> LINK<<<