Wyjść poza swoją strefę komfortu

07.11.2023

Dominika Kamińska aplikowała na staż w firmie Urtica w ramach 13. edycji Programu Kariera. Pomimo jej nieoczywistego wykształcenia udało jej się odbyć praktyki w zespole Marketingu. Dominika opowiada, czemu warto czasem wyjść poza strefę komfortu i jak staż zweryfikował jej przyszłe plany zawodowe.

Dominka Kamińska Program Kariera

Jesteś absolwentką 13. edycji Programu Kariera. Co cię skłoniło do tego, aby ubiegać się o staż w Programie? Jak wyglądał proces rekrutacji?

Myślę, że chciałam spróbować czegoś nowego. Miałam już za sobą czwarty rok studiów, a wakacje zbliżały się wielkimi krokami, zwykle kojarzone z pracą dorywczą, która nie zawsze była wyjątkowo ambitna. Dlatego postanowiłam, że Program Kariera to doskonała okazja, aby spróbować czegoś zupełnie nowego i wyjść poza swoją strefę komfortu.

Cały proces rekrutacji przebiegał bardzo przyjemnie. Na początku musiałam przygotować zadanie pisemne związane z organizacją eventu dla pracowników firmy. Następnie zostałam zaproszona na rozmowę w siedzibie firmy Urtica, gdzie przedstawicielka Działu Marketingu chciała mnie lepiej poznać, dowiedzieć się więcej o mojej motywacji podjęcia stażu oraz omówiła zadania, które będą stawiane przed osobą, która obejmie to stanowisko. W tamtym momencie, czyli już dobre 8 lat temu, było to dla mnie bardzo stresujące wydarzenie, ale z perspektywy czasu, życzę każdemu tylko takich procesów rekrutacyjnych 🙂

W twoim przypadku Program Kariera pozwolił ci otworzyć drzwi, które mogły być zamknięte na długo ze względu na twoje wykształcenie.

Tak, myślę, że sporo w tym prawdy 🙂 Studiowałam oligofrenopedagogikę z terapią pedagogiczną oraz protetykę słuchu, a aplikowałam na staż w obszarze marketingu, więc to zupełnie dwie różne ścieżki zawodowe. W tym przypadku uważam, że mimo braku formalnej wiedzy z zakresu marketingu, broniła się moja osobowość, kreatywność oraz umiejętność odnalezienia się w dynamicznym środowisku.

Jak było na stażu?

Jak to bywa w marketingu, wiele się działo. Najważniejszym projektem, który trwał przez cały rok, był projekt CSR „Urtica Dzieciom”.Uczestniczyło w nim 16 dziecięcych szpitali onkologicznych oraz hematologicznych. Przez pół roku prowadzone były zajęcia plastyczne dla dzieci przez plastyków i artystów, a na zakończenie roku zorganizowaliśmy galę, podczas której prace można było wylicytować. Wszystkie uzyskane środki z licytacji zostały podzielone między szpitale biorące udział w projekcie. Pamiętam, że udało nam się zebrać około pół miliona złotych! Organizacja tego projektu wiązała się z wieloma sprawami, począwszy od wyboru prac, przez wybór miejsca na galę, aż do nadzoru nad wysyłką zaproszeń oraz aktualizacją listy gości.

Warto również wspomnieć, że Dział Marketingu był odpowiedzialny za organizację różnych wydarzeń skierowanych zarówno do pracowników firmy, jak i przedstawicieli branży medycznej. To był bardzo intensywny czas, co sprawiało, że praca była niezwykle różnorodna i pełna wyzwań.
Po trzymiesięcznym stażu kontynuowałam współpracę z firmą Urtica przez kolejny rok, łącząc pracę zawodową z zajęciami na ostatnim roku studiów.

Od sześciu lat pracuję w firmie Ten Square Games, która jest jednym z największych producentów gier w Polsce, na stanowisku Services Operations Manager. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas stażu w ramach Programu Kariera nauczyłam się działać pod presją czasu i podejmować szybkie decyzje. Co więcej, uświadomiłam sobie, że kluczem do sukcesu dobrze prosperującej firmy jest skuteczna współpraca między różnymi działami w firmie. Dlatego na moim obecnym stanowisku poświęcam temu szczególną uwagę.

Czemu twoim zdaniem udział w programie stażowym Program Kariera jest istotny przy planowaniu swojej ścieżki kariery?

Udział w programie stażowym Program Kariera daje okazję do sprawdzenia swoich możliwości, otwiera nowe horyzonty i stanowi niezwykle ciekawe doświadczenie. Co więcej, dzięki stażowi jesteśmy w stanie zweryfikować, czy wybrana przez nas ścieżka zawodowa jest rzeczywiście tym, co chcemy robić. Moja historia jest tego dobrym przykładem — mimo że ukończyłem studia w zupełnie innej dziedzinie, teraz odnajduję się w pracy, którą lubię i w której się spełniam.

Warto zaznaczyć, że udział w programie stażowym może być szczególnie istotny dla osób, które nie są pewne, którą drogę zawodową obrać. Po trzymiesięcznym stażu będzie znacznie łatwiej podjąć dobrze przemyślaną decyzję dotyczącą dalszej kariery zawodowej.