Tajemniczy UX odczarowany

30.09.2022

Karolina Witowska właśnie zakończyła staż w dziale UX/UI w firmie Inter Cars S.A. Projektowanie doświadczeń użytkownika czyli tajemniczy UX, okazuje się być świetną szkołą kreatywności, szczególnie w wiodącej europejskiej firmie motoryzacyjnej. Co cennego zyskała Karolina podczas stażu?

Karolina Witowska

Dlaczego wybrała Pani właśnie ten staż?

Na początku studiowałam informatykę i po zakończeniu studiów stwierdziłam, że wolałabym robić coś bardziej kreatywnego. Dlatego zainteresowała mnie branża User Experience, stąd też postanowiłam rozpocząć studia podyplomowe. Wybrałam ten staż, ponieważ po zakończeniu studiów podyplomowych UX, chciałam kontynuować naukę w tej dziedzinie. Przeglądając różne oferty dla stażystów, zainteresował mnie opis i przedstawione zadania dla stażystów w jednej z najlepszych firm motoryzacyjnych w Europie. Postanowiłam więc zaaplikować i dać sobie szansę w UX.

Jakie umiejętności i kompetencje rozwinęła Pani w trakcie stażu?

W trakcie stażu wykorzystywałam wiedzę zgromadzoną podczas studiów w praktyce, ale również nauczyłam się wiele nowych rzeczy. Rozwinęłam umiejętności związane z m.in. analizą konkurencji, projektowaniem makiet, badaniem rynku. Zobaczyłam, jak pracuje się w zespole oraz jak nawiązywana zostaje współpraca pomiędzy różnymi zespołami oraz firmami zewnętrznymi. Przez trzy miesiące byłam w różnych zespołach, wykonywałam kilka projektów i współpracowałam z osobami z Bułgarii i Chorwacji.

Co było dla Pani szczególnie cenne w codziennej pracy?

Szczególnie cenna w codziennej pracy była przyjazna atmosfera, w jakiej na co dzień pracowaliśmy oraz pomoc, którą otrzymałam od opiekunów w sytuacjach/zadaniach, które były dla mnie wyzwaniem. W zespołach obecny jest szacunek względem współpracowników, stażyści otrzymują mentora, na początku zapoznawani są w zespołach, dzięki czemu nie czują się obco lub nieswojo w grupie. Wszyscy byli chętni do pomocy, wspierania czy odpowiadania nawet na podstawowe i oczywiste dla nich pytania.

Czy według Pani staż to dobry start w karierze?

Zdecydowanie tak, jest to idealne miejsce, aby zacząć się rozwijać w interesującej nas branży, zdobyć cenne doświadczenie i nabyć nowe umiejętności. Od czegoś trzeba zacząć, więc jako pierwsze zetknięcie się z tematem UX w praktyce, jest to najlepszy sposób, aby zobaczyć i doświadczyć tego, jak realnie wygląda projektowanie doświadczeń użytkownika.

Zdecydowanie polecam udział w Programie Kariera, który organizowany jest przez Polską Radę Biznesu. Jest to idealny sposób na rozpoczęcie swojej ścieżki zawodowej w swojej wymarzonej branży.