Ambicja i wytrwałość

10.02.2023

Anna Małecka i Arkadiusz Żuk, po stażach na stanowisku QA Tester w 19. edycji Programu Kariera, zostali w firmie Billon. Opowiadają o tym, jak wykorzystują możliwości rozwoju i dlaczego ciągle się uczą.

„Kariera od Testera do Project Managera!” to hasło przyświecające rekrutacji na staże w Billon. Czy to Was skusiło do wysłania CV?

Anna Małecka, Junior QA Tester: Lubię pracować, gdy wokół mnie dużo się dzieje. Rzeczywiście od pierwszej rozmowy z rekruterką do programu stażowego w Billon działo się dużo i szybko. W ciągu kilku tygodni od pierwszej rozmowy byłam w biurze Billona i rozpoczynałam staż. Cieszyła mnie myśl, że będę mogła pracować przy wielu projektach, testować na wszystkich warstwach, współpracować z zespołem programistów i administratorów. Informacja o tym, że zostanę z Billonem na dłużej niż trzy miesiące dawała jeszcze więcej motywacji do codziennej pracy. Wiedziałam, że tu na pewno nie będę się nudzić. Hasło „Kariera od Testera do Project Managera!” dokładnie odzwierciedla to, co Billon może zaoferować na stażu.

Arkadiusz Żuk, QA Automation Engineer: Hasło „Kariera od Testera do Project Managera” z pewnością było jednym z czynników, które skłoniły mnie do wysłania CV. Zawsze chciałem rozwijać się zawodowo w dziedzinie informatyki i byłem zainteresowany możliwościami rozwoju w tej firmie. Szczególnie chciałem poszerzać swoje umiejętności w zakresie programowania, a możliwość kariery  w Billon wydała mi się idealna do realizacji tego celu.

Jak z dzisiejszej perspektywy oceniacie staż? Na ile zdeterminował Wasze decyzje, co do pozostania w firmie?

A.M.: Program stażowy mogłabym określić jako próbę generalną przed przystąpieniem do pracy. Miałam wiedzę i umiejętności, ale musiałam sprawdzić, czy potrafię je połączyć i wykorzystać w praktyce. Dzięki przystąpieniu do programu stażowego mogłam sprawdzić, czy zrealizuję postawione przede mną wymagania i będę potrafiła wykorzystać narzędzia niezbędne w codziennej pracy testera. Bardzo ważne było to, że mogłam poznać zespół osób, z którymi miałam pracować, ponieważ cenię dobre relacje ze współpracownikami. Wszystkie te aspekty pracy zachwyciły mnie i kiedy staż dobiegał końca, nie miałam wątpliwości, że chciałabym zostać z moim zespołem na dłużej.

A.Ż.: Staż był dla mnie dobrym początkiem i pozwolił mi na zdobycie cennych doświadczeń i umiejętności. Zdecydowanie zwiększył moją determinację, aby pozostać w firmie i kontynuować swój rozwój w dziale QA. W trakcie stażu miałem okazję pracować z doświadczonymi specjalistami, co pozwoliło mi na poszerzenie wiedzy i umiejętności. Mogłem również doświadczyć, jak wiele jest jeszcze do nauczenia i ile jestem w stanie osiągnąć w tej branży.

Wasze przykłady są dowodem na to, że faktycznie firma umożliwia rozwój i karierę. Gdzie się widzicie za rok, dwa, pięć lat?

A.M.: Zespół, w którym pracuję rozumie potrzeby osoby na stanowisku juniora, daje przestrzeń na rozwijanie swoich umiejętności oraz dostrzega mocne strony swoich współpracowników. W branży, która tak szybko się zmienia, planowanie z pięcioletnim wyprzedzeniem jest w pewnych aspektach wróżbiarstwem. Po pół roku pracy, Billon zaproponował mi przejście do działu analizy technicznej. W najbliższym roku chciałabym pracować jako analityk i sprawdzić swoje umiejętności i mocne strony w tym obszarze branży IT.

A.Ż.: Za rok lub dwa lata, widzę się jako specjalistę od automatyzacji, rozwijającego swoje umiejętności i odpowiedzialnego za większe projekty. W dalszej perspektywie, na przykład pięciu lat, chciałbym rozpocząć własną działalność w obszarze gier, muzyki i filmów. Chcę wykorzystać zdobyte doświadczenie, aby być częścią tych branż. Wierzę, że z moimi umiejętnościami, a przede wszystkim pasją, będę w stanie stworzyć coś ciekawego w tych dziedzinach.

Przetarliście szlaki – złota rada dla kandydatów marzących o pracy w Billon?

A.M.: W mojej drodze do stażu w Billon motywowały mnie dwie myśli: zadawaj właściwe pytania odpowiednim osobom oraz rób rzeczy na 100 procent swoich możliwości lub nie rób ich wcale. Dzięki konsekwentnej realizacji zadań i trzymaniu się tych dwóch myśli osiągnęłam swój cel. Moja rada dla przyszłych kandydatów: znajdź to, co Cię motywuje i za tym podążaj, zabierz moje myśli ze sobą, jeżeli są Ci bliskie.

A.Ż.: Moją radą dla kandydatów myślących o pracy w tej firmie jest, aby byli otwarci na nowe wyzwania i chętni na zdobywanie coraz większego doświadczenia. Firma umożliwia rozwój i karierę, ale trzeba być gotowym na ciągłe uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności. Dlatego warto być ambitnym i wytrwałym w dążeniu do swoich celów. Kreatywność i zaangażowanie także są cenne, gdy chcemy szybciej poszerzać swoje możliwości w Billonie.