Rzeczpospolita: Pandemia zdusiła ofertę letnich staży dla studentów i absolwentów

22.06.2020

Młodzi ludzie muszą liczyć się teraz z większą konkurencją o miejsca na wakacyjnych praktykach. Rzadziej będą mieli szansę poznać pracodawcę „od kuchni”.

(…) niekorzystną dla studentów i absolwentów sytuację spowodowało kilka przyczyn.

Po pierwsze – pracodawcy koncentrują się teraz na rekrutacji doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie szybko zaadaptować się do nowej firmy i skutecznie wesprzeć ją w trudnych biznesowych warunkach.

Po drugie – programy praktyk i staży, w których bardzo ważną rolę odgrywa bezpośredni kontakt z mentorami i przełożonymi, możliwość codziennego obserwowania przyszłego środowiska pracy– wymagają dodatkowego zaangażowania od specjalistów i menedżerów. A ci dzisiaj często nie mogą sobie na to pozwolić, zwłaszcza w warunkach ograniczonego funkcjonowania biur.

(…) Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu oraz twórca i szef jej letniego Programu Kariera, twierdzi, że tegoroczna, 17. edycja, jest rekordowa pod względem liczby zgłoszeń. Na ponad 100 miejsc na letnich stażach w znanych firmach (z pensją co najmniej 3,5 tys. zł brutto miesięcznie) aplikowało prawie 3100 młodych ludzi.

Cały artykuł dostępny na stronie „Rzeczpospolitej”.