Rothschild & Co: Na co zwracać uwagę przy wyborze stażu i jak zostać wybranym?

10.03.2022

O tym, dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego stażu, na czym polega nauka praktycznych umiejętności i jak się przygotować do rekrutacji, piszą Krzysztof Turek, Global Advisory Intern oraz Monika Kapuścińska, Legal & Compliance Assistant Director, Internship Coordinator w Rothschild & Co.

Tytułowe pytania z pewnością zadaje sobie wiele osób aplikujących na praktyki, które są niezmiernie ważnym krokiem do rozpoczęcia kariery zawodowej. Szczególnie często pojawia się to drugie. Pierwsze pytanie: czym kandydat lub kandydatka powinni się kierować przy wyborze stażu? wydaje się rzadziej poruszanym tematem. Niesłusznie, bo to właśnie odpowiedź na nie często stanowi o sukcesie stażystki lub stażysty.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego stażu

Należy pamiętać, że zdobywanie doświadczenia na praktykach to proces, który nie dzieje się w izolacji od otoczenia praktykanta – wręcz przeciwnie, ma on miejsce dzięki ścisłej współpracy między stażystą lub stażystką i doświadczonymi pracownikami. Dlatego kluczowe jest, aby praktyki były wybierane pod kątem tego, co kandydatka lub kandydat uważa za najbardziej interesujące oraz w jakiej dziedzinie widzi swoje mocne strony. Zespół, z którym będzie pracować w czasie praktyk, szybciej i w szerszym zakresie włączy stażystę lub stażystkę w realizowane projekty, jeśli będzie widać ich autentyczne zainteresowanie tematami, którymi mają się zajmować podczas praktyk. To głównie dzięki temu następuje prawdziwie efektywny proces uczenia się i naturalnego przyswajania informacji z otoczenia.Na przykład, w Rothschild & Co cenimy sobie pasję do finansów i zainteresowanie różnymi sektorami gospodarki. Nie tylko pomaga to w efektywniejszym wykonywaniu pracy, ale jednocześnie pozwala szybciej wdrożyć się w realizację zadań zespołu. W efekcie młody pracownik ma większą satysfakcję (a nawet przyjemność!) z wykonywanej pracy.

Rozeznanie jest ważne

Kolejnym ważnym aspektem jest to, jak bardzo wymagający jest przedmiot praktyk. Chodzi nie tylko o wybór stażu, ale też o zweryfikowanie planów co do wyboru ścieżki zawodowej. Należy pamiętać, że w niektórych sektorach przed stażystami i stażystkami stawiane są bardzo wysokie wymagania – zarówno pod względem dokładności wykonywanej pracy i posiadanej wiedzy, jak również czasu poświęcanego codziennie wykonywanym zadaniom.

W bankowości inwestycyjnej czy doradztwie transakcyjnym należy spodziewać się wysokiego nakładu godzin oraz intensywnych i wymagających dokładności zadań przez większość dnia. Dlatego przed dołączeniem do procesu rekrutacyjnego, potencjalni aplikanci i aplikantki powinni dobrze zaznajomić się z realiami branży, w której chcą zacząć swoją karierę zawodową– będzie to bardzo pomocne zarówno dla nich, jak i dla przyszłego pracodawcy.

Czy istnieje idealny kandydat?

Wiele osób może chcieć zaprezentować się jako idealny kandydat spełniający wymagania na stanowisko w wybranej branży. Powinniśmy jednak pamiętać, że wszyscy jesteśmy różni i czasami właśnie to, że „odstajemy” w jakiś sposób może być naszym atutem. Brak danej cechy lub specyficznego doświadczenia nie musi oznaczać niepowodzenia. Generalna zasada mówi, że kluczem do udanej rekrutacji jest połączenie dobrego poziomu wiedzy i umiejętności potrzebnych w danym sektorze z wyróżniającymi kandydata cechami czy umiejętnościami, niekoniecznie związanymi bezpośrednio z przedmiotem pracy. Oczywiście, w każdej branży są przymioty, dzięki którym łatwiej osiągnąć sukces. Na przykład w bankowości inwestycyjnej są to na pewno: zdolność szybkiego przyswajania wiedzy i analizowania sytuacji oraz danych, umiejętności analizy finansowej i sprawne komunikowanie się w języku polskim i angielskim.

Wiedza i transparentność są kluczowe

Jeżeli kandydatka lub kandydat zostaną zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, powinni się bardzo dokładne przygotować. Aby uniknąć rozczarowania, muszą w miarę możliwości zaznajomić się z wymaganiami stawianymi w danej branży i być przygotowani na pytania, które zazwyczaj padają ze strony firmy. Dlatego warto o to zapytać  kogoś, kto już brał udział w rekrutacji do interesującej nas firmy. Najlepiej, jeśli owa rekrutacja zakończyła się sukcesem.

Na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba też koniecznie wiedzieć, co dokładnie jest napisane w CV –w końcu ten dokument ma przed sobą rekruter lub rekruterka. Przygotowując CV nie można też przesadzić – musi ono być odzwierciedleniem rzeczywistości! Na przykład przypisywanie sobie lepszej niż faktyczna znajomości danego języka prawdopodobnie doprowadzi do niepowodzenia w procesie.

Czasami kandydaci muszą zmierzyć się z zadaniami typu case study, w których sprawdzana jest w bardziej ustrukturyzowany sposób ich faktyczna wiedza. I to właśnie nią należy się w takim zadaniu wykazać, podobnie jak w rozmowie rekrutacyjnej. Z  rozwiązywaniem studium przypadku można się spotkać podczas procesu rekrutacji m.in. w Rothschild & Co. Kandydatka lub kandydat prawdopodobnie zostaną poproszeni o przygotowanie analizy inwestycyjnej wybranej spółki. Wymaga to zarówno zdobycia wiedzy o branży, w której funkcjonuje wybrana spółka, jak i znajomości podstaw finansów i wyceny przedsiębiorstw. Przygotowanie takiej analizy samo w sobie może dać wiele satysfakcji i umożliwić zdobycie lub odświeżenie bardzo przydatnej wiedzy. Dla rekrutera to szansa, żeby zobaczyć, jakimi umiejętnościami wykazują się aplikanci oraz jaki jest ich tok rozumowania. Dodatkowo, takie zadanie to mała próbka obowiązków wykonywanych w ramach praktyk, a później pracy w doradztwie transakcyjnym.

Pamiętaj

Szczególnie w tak wymagającej branży jak doradztwo transakcyjne i finansowe musisz mieć świadomość zakresu powierzanych Ci na praktykach zadań, wymaganej wiedzy i umiejętności potrzebnych, żeby odbyć staż. Postaraj się mieć dobrą orientację w obszarze działalności, ofercie biznesowej, głównych partnerach i klientach oraz pozycji rynkowej firmy, w której planujesz odbyć praktyki. Będzie to rzutowało na Twoje kolejne kroki zawodowe i ocenę dotychczasowych doświadczeń przez kolejnych pracodawców. Informacje o Rothschild & Co, które pomogą Ci przygotować się do praktyk, są bardzo obszerne. Znajdziesz je zarówno na stronach internetowych (firma jest notowana) jak i w układzie historycznym.

Autorzy: Krzysztof Turek, Global Advisory Intern oraz Monika Kapuścińska, Legal & Compliance Assistant Director, Internship Coordinator w Rothschild & Co

Zainteresowała Cię ta historia? Koniecznie zobacz aktualne ogłoszenie na staż w Rothschild & Co