Respect Energy: powiedz nam, kim jesteś

19.09.2022

O tym, dlaczego warto wiedzieć, czego się chce i umiejętnie to pokazać oraz co czeka stażystów w zielonej firmie tworzącej lepszą przyszłość, mówi Kamila Towalska, Head of People w Respect Energy S.A.

Jaką rolę odgrywa program stażowy w polityce personalnej RE?

Respect Energy działa na rynku od pięciu lat, jesteśmy więc dość młodą organizacją. Od samego początku koncepcja rozwoju biznesowego firmy była bardzo mocno powiązana z rozwojem ludzi. Spora grupa kluczowych w firmie osób to pracownicy, którzy dołączyli do RE bez wcześniejszego doświadczenia i rozwijali się razem z firmą. Program stażowy to dla nas jedno ze źródeł pozyskiwania do organizacji osób, które mają potencjał, aby zostać z nami dłużej i wzrastać wraz z firmą.

Czy trudno dziś wyłowić na rynku prawdziwe talenty?

Uważam, że jest to wyzwaniem już od jakiegoś czasu. Wiemy, że o przewadze konkurencyjnej firmy decydują jej pracownicy i wszyscy na rynku zabiegamy o pozyskanie talentów do naszych zespołów. Kluczowe moim zdaniem jest odpowiednie zdefiniowanie talentu. Kogo tak naprawdę potrzebujemy w naszych zespołach? Jakich kompetencji będziemy potrzebować w perspektywie kilku lat, żeby zapewnić sobie przewagę konkurencyjną? Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie, co możemy tym osobom zaoferować. Czym nasza oferta się wyróżni? Oferta, z którą wychodzimy na rynek nie jest kierowana do wszystkich. Poszukujemy określonego profilu talentów z rynku i do nich staramy się dotrzeć.

Co radzi Pani kandydatom? Jak wyróżnić się już na początku, w gąszczu setek przysyłanych aplikacji?

Powinni oni zastanowić się, co chcą osiągnąć w ramach stażu. Bez względu na to, czy traktują staż jako element edukacji czy jako drogę do dołączenia do organizacji na stałe, kandydaci, którzy są zainteresowani stażem w RE, powinni wiedzieć, jaki obszar ich interesuje i czego chcą się nauczyć.

Powyższe powinno mieć swoje odbicie w CV kandydata. Wybierając spośród kilkudziesięciu aplikacji osoby do zaproszenia na rozmowę pod kątem danego stażu, szukam w CV informacji, że dana osoba jest faktycznie zainteresowana tym obszarem. Mogą to być wcześniejsze staże i praktyki, projekty realizowane w ramach zajęć, aktywność w kołach naukowych, darmowe kursy online czy nawet zainteresowania. Oczywiście nie chodzi o to, żeby wpisywać cokolwiek, bo będziemy tą wiedzę weryfikować. Ale jeżeli coś w danym obszarze robiłeś/ robiłaś – pokaż to.

Na co mogą liczyć stażyści, zarówno w trakcie praktyk, jak i w kolejnych etapach rozwoju kariery w RE?

Jesteśmy gotowi zainwestować sporo czasu i zasobów w stażystów, którzy chcą dołączyć docelowo do RE i rozwijać się razem z nami. Staż u nas nie polega na obserwowaniu i pracy nad specjalnymi zadaniami zaprojektowanymi dla stażystów, które mają przypominać prawdziwy biznes. W Respect Energy stażyści stają się częścią zespołu, pracują pod okiem ekspertów, a zadania, które dostają są standardowymi zadaniami, jakie realizują nasi pracownicy. Stażyści pracują na żywym organizmie, nie na symulatorze. Biorą oni udział we wszystkich aktywnościach zespołowych i mają głos w dyskusji. Osoby, które z sukcesem zakończą staż, będą miały możliwość dołączenia do naszego zespołu na stałe.