Kapitał na przyszłość

08.01.2024

Ilona Zdunek, stażystka 13. edycji Programu Kariera, obecnie HR Manager w spółce Pro People, opowiada, co jej osobiście dał udział w nim i dlaczego zachęca młodych ludzi do odbywania staży.

Ilona Zdunek, absolwentka Programu Kariera

Czym się teraz zajmujesz? Z jakimi wyzwaniami zawodowymi się mierzysz?

Pracując w dziale rekrutacji na stanowisku HR Manager, każdego dnia spotykam się z wyzwaniami, które dotyczą głównie pozyskiwania pracowników. Brak kandydatów na rynku pracy, trudności w przekonaniu kandydatów pasywnych do zmiany pracy, ostrożność w podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zatrudniania w obliczu niepewności oraz silna presja płacowa to główne czynniki, które trzeba brać pod uwagę, planując działania z zakresu HR. Pozyskiwanie pracowników jest niełatwym zadaniem, ale zatrzymanie ich również wymaga wdrożenia odpowiednich rozwiązań. Staramy się przywiązywać odpowiednią wagę do rozpoznania potrzeb pracowników, budować odpowiednią kulturę organizacyjną i podejmować różnorodne działania, zwiększające lojalność i identyfikowanie się z marką pracodawcy.

Czy Program Kariera pomógł ci w karierze zawodowej? Jak oceniasz po latach program stażowy?

Udział w Programie Kariera był przełomowym momentem w moim życiu, ponieważ ukierunkował moją ścieżkę zawodową w stronę branży human resources i pomógł odnaleźć pasję zawodową, którą cały czas kontynuuję.
Podczas stażu w firmie OEX realizowałam zadania dostosowywane do moich umiejętności. Projekty, którymi się zajmowałam, były zróżnicowane i co najważniejsze – również odpowiedzialne. Od samego początku miałam szansę na intensywny rozwój zawodowy, właśnie dzięki praktycznym zadaniom.
W trakcie stażu wspierał mnie mój opiekun, który angażował mnie do wielu zadań. Pod okiem doświadczonych koleżanek z działu mogłam brać udział w ciekawych projektach rekrutacyjnych, a także poznać działalność firmy od środka. Wspomnieniem, które zapadło mi najbardziej w pamięci, był zorganizowany w ramach stażu dzień z prezesem. Dla młodej osoby, która dopiero poszukuje swojej ścieżki zawodowej, rozmowa z kimś, kto zarządza firmą na najwyższym szczeblu, była czymś inspirującym i nieocenionym.

Twoja współpraca z pracodawcą nie zakończyła się na Programie Kariera?

Po zakończeniu stażu otrzymałam propozycję dalszej współpracy. W OEX umożliwiono mi połączenie studiów dziennych z pracą zawodową. Realizowałam własne procesy rekrutacyjne i szlifowałam umiejętności oraz wiedzę pod okiem doświadczonego zespołu, aby móc objąć specjalistyczne stanowisko. Awansowałam w strukturach firmy na stanowisko HR Managera w spółce Pro People i obsługuję spółki z Grupy OEX S.A. Kontynuuję swoją pasję w obszarze rekrutacji, zarządzania i rozwoju zatrudnionych.

Jak ważne są doświadczenia zebrane w trakcie programów stażowych? Co tak naprawdę liczy się na początku drogi zawodowej?

Staż umożliwił mi poznanie świata HR od strony biznesu. To była także wielka szansa na rozwój osobisty. Miałam przestrzeń do własnych inicjatyw. Udział w Programie Kariera był świetną okazją do pracy w zespole doświadczonych specjalistów, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą.
Jako osoba rekrutująca do organizacji nowe talenty, zachęcam do udziału w programach stażowych, ponieważ umożliwiają zdobycie cennego doświadczenia. Jak wiemy, dla wielu osób jedną z największych barier na rynku pracy jest właśnie brak doświadczenia zawodowego. Staż pozwala zacząć pisać własną historię zatrudnienia, ale również pomaga sprawdzić, czy wybrana dziedzina jest dla nas ciekawa. Staż to nie tylko nauka umiejętności praktycznych, to również możliwość poznania nowych ludzi. A to nieoceniony kapitał, który można wykorzystać w przyszłości.