Inter Cars: zostań z nami na dłużej

19.01.2023

O tym, co buduje środowisko pracy, dlaczego warto i co zrobić, żeby po stażu zostać w firmie na dłużej, opowiada Anna Kopacz, Manager HR w Grupie Inter Cars S.A.

Program stażowy zajmuje dość ważne miejsce w obszarze zarządzania ludźmi w wiodącej europejskiej firmie motoryzacyjnej, jaką jest Grupa Inter Cars S.A.  Dlaczego?

Chcemy, żeby młodzi ludzie, posiadający pasje, budowali z nami swoją przyszłość i poznali jej zawodową stronę w naszej firmie. Mamy wiele do zaproponowania, zarówno dla fanów motoryzacji, jak i dla osób widzących się w IT czy w logistyce. Niezależnie od kierunku studiów, w Grupie Inter Cars posiadamy ofertę praktyk albo stażu, które pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Stażysta od początku jest członkiem zespołu i otrzymuje realne zadania do wykonania. Prowadzimy wiele projektów rozwojowych skierowanych do młodzieży takich, jak: „Młode Kadry” czy międzynarodowy projekt „Young Car Mechanic”. W dziale HR w 2022 roku mieliśmy dwoje stażystów – obie osoby zostały z nami na kolejny rok.

Co Państwo najbardziej cenią u kandydatów, nie tylko na staże, ale ubiegających się o pracę na innych stanowiskach?

Zależy nam, aby każdy z pracowników był zaangażowany i patrzył na swój obszar odpowiedzialności okiem właściciela. Dbał o efekty i sensowność podejmowanych działań i zawsze szukał najlepszego rozwiązania, biorąc pod uwagę punkt widzenia wszystkich interesariuszy. Jesteśmy otwarci na dzielenie się informacją i wiedzą wśród pracowników.

W większości obszarów niezbędne są kompetencje analityczne i umiejętność logicznego myślenia. Chętnie zatrudniamy osoby dobrze komunikujące się w językach obcych. Przeważnie jest to język angielski i niemiecki, ale nie tylko – mamy również pracowników posługujących się językiem duńskim, hiszpańskim i francuskim.

Często są to podstawowe wymagania aby rozpocząć pracę czy staż. Mamy doświadczenie w uczeniu kompetencji twardych, a nasi menedżerowie i liderzy chętnie uczą produktu oraz dbają o poszerzanie wiedzy rynkowej.

Prowadzimy działalność w blisko 20 krajach Europy i współpracujemy z setkami dostawców z całego świata. Nasze centra logistyczne to najnowocześniejsze obiekty tego typu w Europie. Posiadamy ponad 500 filii w całej Europie, potrzebujemy ludzi rozumiejących specyfikę magazynowania, transportu i logistyki.

To dziś. A co z kompetencjami przyszłości? Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Czy uważa Pani, że sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka?

Moim zdaniem sztuczna inteligencja jeszcze długo nie zastąpi człowieka. Niemniej jest niezbędna, ponieważ zwiększa ludzkie możliwości i pozwala na automatyzowanie wielu procesów. W efekcie odciąża w wykonywaniu rutynowych zadań, a praca, która zostaje do wykonania przez człowieka, jest lżejsza, szybsza, w obszarach powtarzalnych – dokładniejsza. Pozwala pracownikom na zajmowanie się ciekawszymi projektami czy pracą koncepcyjną. Działają już u nas roboty, jak i robot-ninja. Mamy zespół, który szuka obszarów do automatyzacji.

Na co mogą liczyć stażyści, wiążąc się z firmą na dłużej?

Nowe technologie, ciekawe projekty – to działania, które są naszą codziennością i angażujemy w nie również stażystów. Wszyscy cenią sobie atmosferę, otwartość na uczenie się na błędach, możliwość realizowania własnych pomysłów. Stawiamy na współdziałanie i synergię międzypokoleniową. Umożliwiamy zdobycie nowych umiejętności i rozwijanie posiadanych kompetencji. Przyzwyczajamy się do ludzi – jeżeli stażysta pokaże, że jest odpowiedzialny, zaangażowany i chętny do nauki, zwykle zostaje z nami na dłużej. Cieszy nas, że szybko aklimatyzują się oni w naszym środowisku. W 2022 roku czterech z siedmiu stażystów pozostało w firmie.

Wielu naszych obecnych menedżerów zaczynało pracę w magazynie lub na stanowiskach w działach wsparcia, a dziś zarządzają zespołami pracowników i budżetem wyrażanym w dziesiątkach milionów złotych. Dla szeregu pracowników ze stażem 10 i więcej lat, jesteśmy pierwszym pracodawcą! Po pracy można się realizować poprzez wspólne pasje: klub biegaczy, grupę rowerową, drużynę piłkarską – cyklicznie organizujemy międzynarodowy turniej firmowy i wiele innych aktywności. Z kolei Fundacja Inter Cars proponuje aktywności dla wolontariuszy. Trudno wymienić wszystkie inicjatywy i projekty, które dzieją się na co dzień w całej Grupie Inter Cars – jest ich mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.