ICsec: pewność siebie i odwaga

11.05.2023
ICsec Marek Krzyżanowski

O tym, jak ważne jest zaangażowanie w różne aktywności i dlaczego warto iść na staż do start-upu, mówi Marek Krzyżanowski, Prezes Zarządu ICsec S.A.

Skąd pomysł stworzenia stażu w start-upie?

Start-up jest znakomitym miejscem na staż młodych osób. W przeciwieństwie do korporacji, w tego typu firmach, jak nasza na jednym stanowisku posiada się kilka ról. Organizacja jest bardziej dynamiczna, decyzje podejmuje się szybko i łatwo wdrożyć nowe pomysły. W ICsec stawiamy na młodych ludzi. Dodatkowo jest to okazja, żeby poznać nowe pokolenie, dowiedzieć się, jak myślą i jak pracują.

Czego oczekują Państwo od kandydatów i czy trudno pozyskać dziś osoby o określonych kompetencjach?

W naszym programie stażowym stawiamy na kandydatów bez doświadczenia zawodowego. Ważne jest zaangażowanie w projekty naukowe, aktywności studenckie, działalność w organizacjach non-profit. Otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń i proszę mi uwierzyć, że każdy kandydat miał przynajmniej jedną ciekawą aktywność w swoim CV. Selekcja nie była dla nas łatwa.

A co mogą z kolei zyskać stażyści podczas pracy w Państwa firmie?

Stawiamy na naukę i to już od etapu rekrutacji, gdzie oczekiwaliśmy od zakwalifikowanych kandydatów opracowania prezentacji na zadany temat. Każdy otrzymał od nas informację zwrotną. Sam program stażu opiera się na poznaniu każdego działu w naszej firmie. Czas spędzony, przykładowo w dziale handlowym, ma pokazać stażyście, jak trudne jest pozyskiwanie klientów i prowadzenie działań sprzedażowych. Z kolei w dziale developerskim pokażemy, w jaki sposób prowadzony jest proces tworzenia oprogramowania. Na koniec programu stażysta będzie miał zadanie realizacji i odpowiedzialność za mikroprojekt. Mam nadzieję, że dzięki temu nabierze pewności siebie i odwagi w dalszej karierze zawodowej.

Cyberbezpieczeństwo kojarzy się dziś z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji – zatem AI czy żywy człowiek?

Dzisiaj pierwsze nie może działać bez drugiego, a z drugiej strony coraz częściej firmy wykorzystują narzędzia oparte o AI. W cyberbezpieczeństwie jest to już standard, na którym opierają się produkty, w tym firmy ICsec. Korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi i skomplikowanych mechanizmów uczących do wykrywania ataków czy zagrożeń infrastruktury przemysłowej, a naszym celem jest pozycja lidera zabezpieczeń infrastruktury krytycznej w Polsce.