Grać w pierwszej lidze M&A

20.03.2023

Jędrzej Dąbrowski, stażysta w Rothschild & Co w 19. edycji Programu Kariera, pozostał w firmie na stanowisku Analityka. Opowiada, jak i dlaczego warto dołączyć do światowej finansjery.

Jędrzej Dąbrowski, stażysta w Rotschild & Co, dziś Analityk.

Rothschild & Co to pierwsza liga. Czy trudno było dostać się na staż?

Rekrutacja do Rothschild & Co różni się od tych, przez które trzeba przejść w przypadku wszystkich innych banków inwestycyjnych. Proces w dużej mierze bazuje na omawianiu przygotowanych materiałów i w praktyce weryfikuje wiedzę finansową kandydata (w tym obszar M&A). Według mnie daje to dużo bardziej obiektywny obraz jej faktycznego stanu, ale jednocześnie wiąże się z dużo większym wymaganym wkładem w odpowiednie przygotowanie się do rozmów.

Co spowodowało, że postanowił Pan rozwijać karierę w bankowości inwestycyjnej?

Moje zainteresowanie bankowością inwestycyjną rozwinęło się podczas pierwszego roku studiów, podczas ”Bocconi Investment Banking Days”, gdzie miałem okazję spotkać alumnów pracujących we wszystkich znaczących bankach inwestycyjnych. Najpierw bardzo zachęciła mnie wizja pracy przy projektach pojawiających się na pierwszych stronach gazet, styczność z inwestorami i zarządami spółek już od najwcześniejszych etapów transakcji. Dodatkowo bankowość inwestycyjna to również praca kreatywna, a zadania analityczne stanowią jej znaczną część, co umożliwia ciągły rozwój oraz naukę na wszystkich etapach kariery.

Co najbardziej cennego zyskał Pan w czasie stażu? Czy to wpłynęło na decyzję o pozostaniu w firmie, gdy otrzymał Pan ofertę?

Przed dołączeniem do zespołu Rothschild & Co, miałem już doświadczenie w bankowości inwestycyjnej. Jednak w Rothschild & Co moje zadania były znacznie bardziej odpowiedzialne i zróżnicowane. Przekładało się to na bardzo szybki proces nauki, a według mnie, w pierwszych latach kariery najważniejsze jest właśnie nabywanie nowych umiejętności. Był to również główny czynnik decyzyjny, w momencie, gdy podejmowałem decyzję o pozostaniu w firmie.

Trwa 20. jubileuszowa edycja Programu Kariera. Co poradziłby Pan kandydatom ubiegającym się o staż w Rothschild & Co?

Przyszłym kandydatom radziłbym zorientowanie się w specyfice branży, tak, żeby rozumieć, jakich zadań mogą się spodziewać na potencjalnym stażu. Bycie na bieżąco z transakcjami M&A i trendami w branży jest również bardzo istotne. Nie obejdzie się też bez podstawowej wiedzy z zakresu księgowości oraz corporate finance i umiejętności jej zastosowania.

 

W 2023 r. aplikuj na staż Junior Analyst Intern w Dziale Global Advisory