ERGO HESTIA: zaawansowane analizy

16.02.2023

O tym, dlaczego w branży ubezpieczeniowej ważne są kompetencje analityczne, ale nie tylko, mówi Małgorzata Sztabińska, Dyrektor Biura Doboru i Rozwoju Kadr w ERGO HESTIA.

Firma ERGO Hestia już od lat oferuje staże w ramach Programu Kariera. Jak zmienił się ich profil na przestrzeni lat?

W początkowej fazie współpracy skupialiśmy się na studentach i studentkach ostatnich lat studiów. Wraz z postępującymi zmianami demograficznymi zmodyfikowaliśmy podejście do programów stażowych – przyjmujemy wybitnych kandydatów oraz kandydatki już od drugiego roku studiów.

Coraz większy postęp technologiczny spowodował również zmianę jednostek biznesowych, w których oferujemy staże. Dawniej były to obszary związane z kompetencjami miękkimi. Obecnie w głównej mierze koncentrujemy się na stażystach chcących rozwijać się w kierunku IT oraz zaawansowanej analizy danych.

A jak zmienili się kandydaci?

W ostatnich latach nieprzerwanie dominuje rynek pracownika. W takiej koniunkturze to nie kandydat musi zabiegać o pracę, ale odwrotnie – pracodawcy konkurują o utalentowanych pracowników. Kandydaci są bardziej świadomi swoich kompetencji, ale także oczekiwań i zainteresowań. Młodzi ludzie poszukują inspirującego środowiska pracy, w którym będą mogli budować swoją karierę, a jednocześnie pozwoli im na utrzymanie równowagi pomiędzy sferą zawodową i prywatną.

Stawiacie Państwo na kompetencje analityczne. Dlaczego one są tak ważne w pracy w firmie?

Stawiamy na kompetencje analityczne, ale nie tylko. Myślę, że w dużej mierze postęp technologiczny determinuje konieczność pozyskiwania osób o takich kompetencjach. Dla nas, jako firmy z branży ubezpieczeniowej są to bardzo istotne umiejętności, ponieważ, dzięki zaawansowanym technikom analizowania danych, jesteśmy w stanie w łatwy i szybki sposób implementować nowe rozwiązania. Lepiej rozumiemy potrzeby pojawiające się na rynku, gdyż potrafimy je zmierzyć, a co za tym idzie budujemy w ten sposób pozycję lidera rozwiązań technologicznych.

Co mogą zyskać stażyści, uczestnicząc w programie właśnie u Państwa?

Przede wszystkim stażyści uczą się pod okiem doświadczonych ekspertów, dzięki czemu mogą przełożyć wiedzę akademicką na praktykę, korzystając z najnowszych technologii, z jakich korzystamy w ERGO Hestii. Ponadto program stażowy w ERGO Hestii jest zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić postawienie pierwszych kroków w zawodzie i zaplanowanie swojej kariery. Oferujemy stażystom wiele możliwych dróg rozwoju, a osoby, które do nas dołączają, mają możliwość sprawdzenia się w różnych obszarach naszej organizacji. Ostatecznie ponad połowa osób rozpoczynających swoją przygodę od stażu, znajduje dla siebie miejsce w organizacji i zostaje na stałe.  Oczywiście warto wspomnieć także o samej lokalizacji. Siedziba firmy mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i wybrzeża.