deepsense.ai: Jak napisać CV, aby otrzymać wymarzony staż?

14.01.2022

O tym, co kandydatka lub kandydat na staż powinni zamieścić w swoim resumé i jaką rolę ono odgrywa w procesie rekrutacji, pisze Renata Maszczykowska, Recruitment Manager w deepsense.ai

Dla każdego rekrutera Twoje CV jest Twoją wizytówką. Na podstawie tego, co w nim napiszesz oraz jak to zrobisz, próbujemy zrozumieć kim jesteś i jaki masz profil zawodowy. Jako Recruitment Manager w deepsense.ai przeglądam setki CV, w poszukiwaniu najlepszych kandydatów na staż. Nasze zeszłoroczne edycje programów stażowych cieszyły się niezwykłą popularnością – zanotowaliśmy aż 1600 aplikacji. Możesz mieć jednak pewność, że wszystkie zgłoszenia czytaliśmy  bardzo dokładnie! a konkretne i starannie przygotowane CV znacznie ułatwiały nam pracę.

Co powinno zawierać dobre CV?

W tym miejscu koniecznie muszę wspomnieć o kwestii podstawowej – skuteczne CV odpowiada na konkretną ofertę. Oznacza to, że jeśli nie spełniasz większości elementów wymaganych przez potencjalnego pracodawcę Twoje CV nie będzie brane pod uwagę. Zanim prześlesz pracodawcy swoją aplikację, zapoznaj się dokładnie z ogłoszeniem i przestudiuj opis stanowiska. Jeśli czujesz, że Twoje kompetencje odpowiadają wymaganiom, nie zwlekaj i aplikuj! 

Skuteczne CV zawiera kilka podstawowych elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Skuteczne CV zawiera kilka podstawowych elementów

Edukacja

Chętnie dowiemy się na jakim etapie nauki jesteś. W punktach opisz  uczelnię, poziom studiów, kierunek i specjalizację. Możesz dodać informacje na temat zakresu tematycznego pracy inżynierskiej, magisterskiej czy podyplomowej.

Doświadczenie

Nie martw się, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia branżowego. Skoncentruj się na opisaniu projektów realizowanych na uczelni czy przygotowywanych na konkursy. Ciekawi nas wszystko czym zajmowałaś/eś się do tej pory.

  • Kursy

Może udało Ci się wziąć udział w interesującym szkoleniu związanym z obszarem Twojej specjalizacji? Napisz o tym! Jeśli nie, poszukaj ofert kursów na platformach szkoleniowych, np. coursera.org czy udemy.com. W deepsense.ai szczególnie cenimy wśród naszych kandydatów wiedzę z zakresu AI/ML. Wiele informacji można uzyskać bezpłatnie podczas darmowych webinarów i szkoleń. A my bardzo doceniamy Twoją proaktywność w zdobywaniu wiedzy!

  • Technologie

W swoim CV wymień te technologie, w których dobrze się poruszasz i które są Twoją mocną stroną. Na rozmowie rekrutacyjnej, z pewnością zapytamy Cię o to.

  • Własne inicjatywy

Angażujesz się w inne ciekawe inicjatywy w obszarze swojej specjalizacji, jak AI/ML? Należysz do koła naukowego, uczęszczasz na lokalne lub uczelniane meet-upy? A może prowadzisz blog lub vlog? Pochwal się tym w swoim CV!

 

CV gotowe. Czas na rozmowę rekrutacyjną!

Dobrze przygotowane CV umożliwi Ci przejście do dalszych etapów procesu rekrutacyjnego. Rozmowa rekrutacyjna jest najważniejszym elementem procesu i warto się do niej przygotować. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z doświadczenia innych. Poniżej znajdziesz kilka porad naszych zeszłorocznych stażystów. 

  • Bardziej bym się przygotował na pytania o konkursach, w których brałem udział (kaggle i inne). Zadano mi takie pytanie na drugiej rozmowie – to mnie mnie zaskoczyło i nie opowiedziałem o tym tak, jakbym chciał.
  • W pierwszym etapie rekrutacji (rozmowa techniczna – live coding) pomocne było, to że ćwiczyłem rozwiązywanie prostych problemów na stronie https://www.codingame.com/multiplayer/clashofcode.
  • Żeby przygotować się do pytań teoretycznych dot. ML i NN, które są zadawane na rozmowie technicznej, wystarczy powtórzyć najważniejsze rzeczy z wykładów uniwersyteckich. W przystępnej formie są one dostępne tutaj: 

https://github.com/janchorowski/ml_uwr/tree/fall2020/lectures https://github.com/janchorowski/dl_uwr/tree/summer2021/Lectures 

  • Zaskoczyło mnie pytanie o temat mojej pracy inżynierskiej, nie mogłem przez chwilę dogadać się z managerem przez to 🙂 Temat bardzo obszerny i nie chciałem za długo opowiadać.
  • Dodatkowe wskazówki: umieć kodzić w tym, co się wpisało w CV  ̄\_(ツ)_/ ̄ i pamiętać co, jak i dlaczego się zrobiło w zadaniu rekrutacyjnym.

Od siebie dodam jeszcze jedną zasadę – nie stresować się! Rozmowy rekrutacyjne to zawsze duże wyzwanie, ale zapewniam Cię, że bez stresu wypadniesz znacznie lepiej 🙂  

 

Staż w deepsense.ai

Nasz coroczny program stażowy obejmuje dwie edycje – letnią i zimową. Program od lat cieszy się dużą popularnością wśród studentów i absolwentów kierunków związanych z matematyką, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. W każdej edycji zapraszamy na pokład kilka osób wyselekcjonowanych z setek aplikacji. Przez trzy miesiące młodzi specjaliści zgłębiają wiedzę w obszarze AI/ML, pracując przy realnych projektach realizowanych dla naszych klientów. Chcemy, aby staż był szansą na rozpoczęcie drogi zawodowej, dlatego osoby, które poradzą sobie najlepiej na stażu, zapraszamy do długofalowej współpracy.

 

Zapraszam Cię serdecznie do aplikowania na nasze programy stażowe i do zobaczenia na rozmowie rekrutacyjnej! 

Autor: Renata Maszczykowska, Recruitment Manager w deepsense.ai

 

Zainteresowała Cię ta historia? Koniecznie zobacz aktualne ogłoszenie na staż w deepsense.ai