Czasami trzeba podejmować odważne decyzje

11.10.2023

Ewa Gałaj-Fijałek jest laureatką Programu Kariera z 2011 roku. Opowiada jak program stażowy wpłynął na jej rozwój zawodowy oraz jak Gala Absolwentów Programu zaważyła na jej dalszej karierze.

Trochę czasu minęło od uczestnictwa Pani w Programie Kariera. Proszę opowiedzieć, jak to się wszystko zaczęło. 

Jestem Laureatką 8. edycji Programu Kariera (2011 rok) organizowanego przez Polską Radę Biznesu. Moja przygoda z Programem rozpoczęła się dość przypadkowo. Wyczytałam o nim w ogólnopolskim dzienniku, ponieważ 12 lat temu Internet nie był aż tak popularny jak teraz. Artykuł wydał mi się na tyle interesujący, że postanowiłam spróbować swoich sił. Pamiętam, że spędziłam cały sobotni dzień nad zadaniem konkursowym. Szczerze powiedziawszy, nie liczyłam, że zakwalifikuję się do Programu, ponieważ nie za bardzo wierzyłam jeszcze wtedy w swoje możliwości. Jednak po czasie telefon zadzwonił i okazało się, że zaproponowano mi wakacyjny staż w firmie Fire – Max. 

Co skłoniło Panią do uczestnictwa w programie stażowym?

Mogłam zdobywać cenne doświadczenie zawodowe związane z moim wykształceniem, które bardzo liczy się szczególnie na początku kariery zawodowej. Dodatkowo za staż otrzymywałam dość atrakcyjne wynagrodzenie. Trzeba podkreślić, że 12 lat temu wakacyjne staże w firmach w większości były bezpłatne, a czas wakacji był to jedyny moment, dla mnie jako studentki dwóch kierunków studiów stacjonarnych, kiedy mogłam podreperować swój budżet.

Czy coś szczególnego Pani zapamiętała? Jakiś moment, który utkwił w pamięci związany z Programem Kariera? 

Czas spędzony na stażu był bardzo pouczający. Nie tylko dowiedziałam się, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, ale mogłam również zapoznać się z pracą różnych działów w firmie, żeby na końcu przygotować prezentację produktową. To, co jednak zapamiętałam najbardziej, to zorganizowane spotkanie laureatów 8. edycji, na którym wygłoszone zostały ciekawe wykłady przez członków Polskiej Rady Biznesu. 

Bardzo zapadła mi w pamięć późniejsza rozmowa z panami Zbigniewem Niemczyckim oraz Marianem Owerko. Udzielili mi wiele cennych wskazówek, jeśli chodzi o moją ścieżkę kariery i wiele ich rad wcieliłam w życie. Program Kariera PRB na pewno dodał mi sporo odwagi do rozwoju swojej osobistej ścieżki zawodowej. Dzięki niemu nabrałam wiary we własne możliwości. Dodatkowo wiedziałam, że świadome zaplanowanie kariery jest bardzo pomocne, by osiągać obrane cele i czasami trzeba podejmować odważne decyzje.

Często zdarzało się w trakcie kariery podejmować takie decyzje? 

W jakimś momencie życia zdałam sobie sprawę, że swoją przyszłość chcę związać z pracą na produkcji i w tym czuję się najlepiej.  Postanowiłam poszukać innego zatrudnienia i wyzwań, co nie jest takie łatwe. Od 3 lat pracuję na stanowisku Inżyniera Produkcji w firmie Danfoss i ta praca sprawia mi ogromną radość oraz codziennie dostarcza nowych wyzwań. 

Czy w poszukiwaniach innego zatrudnienia przydało się doświadczenie w Programie Kariera? 

Jak najbardziej! Na rozmowach o pracę rekruterzy często pytali o punkt mojego życiorysu, jakim jest uczestnictwo w Programie Kariera, a ja nie ukrywam, że lubiłam się chwalić tym moim osiągnięciem. Dziś wiem, że to, gdzie się znajduję, w dużej mierze zawdzięczam Programowi Kariera. Dzięki niemu zrozumiałam, że mogę wierzyć w siebie i w swoje umiejętności.