Billon: wartości to nie puste słowa

14.12.2022

O tym, dlaczego wartości mają znaczenie w wyborze miejsca pracy, mówi Fleur Guillet, HR Business Partner w Billon Group.

Czy dla dzisiejszego pokolenia, wchodzącego na rynek pracy, wartości firmy są w ogóle kryterium wyboru pracodawcy?  

Dla dzisiejszego pokolenia, wartości firmy są jednym z głównych kryteriów wyboru pracy. Pokolenie Z, które wkracza obecnie na rynek, szuka w pracy miejsca do rozwoju, autentyzmu, bezpieczeństwa, komfortu i możliwości swobodnego wyrażania siebie. Młodzi ludzie chcą przestrzeni, w której będą mogli się rozwinąć, ale też poczuć dobrą atmosferę i budować dobre relacje z innymi ludźmi.

 Jak rozpoznać, czy nie są to puste slogany, dobrze wyglądające wizerunkowo, a codzienne życie firmy rządzi się zupełnie innymi prawami?

Zazwyczaj można to rozpoznać już po pierwszym telefonie lub spotkaniu. Są to subtelne oznaki: godzina, o której dzwoni rekruter, jak się przedstawia. Jeśli przekaz na stronie mówi o szacunku, a nasz rozmówca spóźnia się na rozmowę o pracę i za to nie przeprasza, przerywa nam lub nie daje przestrzeni na pytania, to już wiemy, że szacunek jest pustym sloganem. Oznakami mogą być sposób ubioru i styl mówienia rozmówcy, liczba etapów w trakcie rozmów o pracę, komunikacja między pracownikami w biurze czy chociażby wystrój samego biura.

W dobie cyfryzacji i coraz powszechniejszej pracy zdalnej, trudno jest stworzyć autentyczne miejsce, w którym ludziom zależy na pracy. Na jakim etapie jest tu firma Billon?

Jesteśmy na etapie transformacji, gdzie procesy są przepracowywane i porządkowane. Chcemy, aby nadal było to miejsce pracy przyjazne dla ludzi w nim pracujących. Mamy wielu pracowników, którzy pracują z nami od samego początku i takich, którzy odeszli, a później do nas wrócili. Jako firma pracująca badawczo i projektowo, wciąż rozwijamy się i dopasowujemy do nowych pokoleń, zmian mentalności. Zwracamy bardzo dużą uwagę na to, by ludzie czuli się dobrze i rozwijamy kulturę opartą na relacjach, porozumieniu, wymianie informacji, a przede wszystkim na szacunku.

Idealny kandydat na staż w Państwa firmie to… 

… człowiek, który cechuje się elastycznością i bierze odpowiedzialność za swoją pracę. Pracujemy projektowo, w zmieniającym się środowisku, dlatego otwartość na zmiany jest kluczowa. Odpowiedzialność natomiast to odwaga do przyznania się do błędu, poczucie własnej sprawczości i proaktywność czyli branie spraw we własne ręce. Ważna też jest gotowość do pracy w zespole. Całej reszty tę osobę nauczymy.